V Ogólnopolski Festiwal Bluesowy Kraśnik Blues Meeting

Plakat KBM 2004

26 czerwca 2004 r. odbył się Jubileuszowy V Ogólnopolski Festiwalu Muzyki Bluesowej "KRAŚNIK BLUES MEETING 2004". W przesłuchaniach konkursowych udział wzięło 5–ciu wykonawców z całej Polski: OUTSIDER BLUES, CROSSROADS, DEBESTER, MURPCHU BLUES, ŚCIGANI.

Tradycyjnie poza częścią konkursową oraz koncertem laureatów, wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny bluesa:

 • TEKSASY
 • FREE BLUES BAND
 • TADEUSZ NALEPA
 • NOCNA ZMIANA BLUESA
 • DŻEM
 • GANG OLSENA

Galeria zdjęć KBM 2004

Program

Część artystyczna:

13:00

Przesłuchania wykonawców konkursowych:
OUTSIDER BLUES
CROSSROADS
DEBESTER
MURPCHU BLUES
GOOD COMPANY
AFERA BLUES GROUP
ŚCIGANI
VOODOO
MISTER & MISTER

17:00

Koncert zespołu TEKSASY

18:00

Ogłoszenie wyników konkursu, koncert Laureatów

Koncert gwiazd:

19:00

FREE BLUES BAND
TADEUSZ NALEPA
NOCNA ZMIANA BLUESA
DŻEM
GANG OLSENA

ok. 22:00

Pokaz sztucznych ogni

Konkurs

Zespoły zakwalifikowane:

 1. OUTSIDER BLUES
 2. CROSSROADS
 3. DEBESTER
 4. MURPCHU BLUES
 5. GOOD COMPANY
 6. AFERA BLUES GROUP
 7. ŚCIGANI
 8. VOODOO
 9. MISTER & MISTER

OUTSIDER BLUES

Powstali w marcu 2001 roku w Przeworsku na Podkarpaciu. Założycielami grupy są: Jacek Szpytma i Wacek Tworzydło. Ich wzory, z których czerpią pomysły to: Muddy Waters, James Cotton, Stevie Ray Vaughan, Tadeusz Nalepa, Sławek Wierzcholski.

Skład:
Jacek Szpytma - śpiew, harmonijka
Rufin Ruchel - gitara
Wiesław Wichot - gitara akustyczna
Marcin Strączek - bas
Wacek Tworzydło - perkusja

CROSSROADS

Warszawski zespół blues-rockowy grający własne kompozycje oraz pochodzące z repertuaru takich wykonawców jak: Stevie Ray Vaughan, Jimmi Hendrix, Buddy Gay.

Skład:
Robert Tyc - śpiew
Leszek Jakubczak - gitara
Sebastian Bućko - klawisze
Michał Przybyła - bas
Walerij Mirosznikow - perkusja

DEBESTER

Powstali w 2000 roku. Grali na wielu festiwalach jak i innych scenach, supportując gwiazdy polskiej estrady.

Skład:
Asia Kitner - śpiew
Roman Badeński - harmonijka
Patryk Skowronek - gitara
Krzyszto Pompierski - gitara
Piotr Drewecki - piano
Michał Posiewnik - bas
Sławek Dumański - perkusja

MURPCHU BLUES

Istnieją przy MOK w Kłobucku od 1998 r. Powstali z inicjatywy lidera Ryszarda Kadziaka. Zespół występował na wielu festiwalach m. in.:

 • 1998 r. Jimi Way Blues Festiwal w Ostrowie Wielkopolskim.
 • 2000 r. Mała scena - RAWA BLUES Festiwal w Katowicach.
 • 2003 r. Uczestniczył w koncertach Śląskie brzmienie w Katowicach Grywają w Pubach m. in.: Thaj Mahal, Leśniczówka, u Morgana. Wykonują własne kompozycje z tekstami R. Kadziaka oraz standardy.
Skład:
Ryszard Kadziak - śpiew, gitara, harmonijka
Stanisław Rubik - harmonijka
Wojciech Szyjński - gitara
Bogdan Klabisz - bas
Jarosław Desperak - perkusja

GOOD COMPANY

Zespół powstał w Rudzie Śląskiej w 2002 r. Z inicjatywy Janusza Frycheza. Do tej pory nie brał udziału w żadnych konkursach i przeglądach ograniczając się do koncertów w klubach i nie tylko.

Skład:
Maciek Lipina - śpiew, gitara
Jarek Dobrzański - gitara
Janusz Frychel - bas, harmonijka
Zbyszek Szczerbiński - perkusja

AFERA BLUES GROUP

Od 1996 roku zespół zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce, na mniejszych i większych imprezach. Do większych należą: koncert dla Telewizji Polskiej, zwycięstwo w jednym z odcinków programu "Droga Do Gwiazd" oraz zaproszenie do występu w programie "Ananasy Z Mojej Klasy" z udziałem Joanny Bartel i Rudiego Schubertha, udział w koncertach WOŚP w Krakowie, Bochni oraz udział w kilku festiwalach. Zespół Afera Blues Group ma również szereg wspólnych koncertów z gwiazdami sceny polskiej, takimi jak: Perfect, Budka Suflera, TSA, Lombard, Obstawa Prezydenta, Skaldowie. Najwięcej koncertów w Polsce płd-wsch zagrali z zaprzyjaźnionym zespołem Dżem. W tym roku zespół zamierza nagrać i wydać swoją pierwszą płytę. Obecny skład zespołu to jedenastu muzyków.


ŚCIGANI

Mimo, że wszyscy są z Rudy Śląskiej spotkali się po raz pierwszy w Jaworznie na warsztatach Jawor Rock w 2001. Tam Rysiek Rajca i Jarek Dobrzański dostrzegli udzielającego się na jamsession Maćka Lipinę. Po warsztatach postanowili zupełnie niezobowiązująco sobie pograć. Okazało się, że łączą ich podobne zapatrywania na muzykę - w ich głowach zrodziła się wizja muzyki silnie związanej z bluesowymi korzeniami, ale zawierającej nowe, progresywne elementy odświeżające ten gatunek. W latach 2002 i 2003 zespół zagrał wiele klubowych koncertów prezentując swój materiał i własne, często dość nieoczekiwane interpretacje ulubionych standardów. Pierwszym drobnym sukcesem było dostanie się do finału festiwalu "Rock bez Igły" 2002, a nieco większym - pierwsze miejsce na festiwalu "Garażówka" 2003. Potem było III-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach i pierwsza nagroda na festiwalu Blues na Skałce, którą była przepustka na Rawę Blues 2003. Od pewnego czasu prześladowała ich wizja wzbogacenia brzmienia typowego blues rockowego tria i co za tym idzie poszerzenia składu. W efekcie do kapeli dołączył nowy basista Sławek Bywalec, a Jarek powrócił do swojego wyuczonego zawodu- czyli grania na gitarze. Ich muzyka ma swoje źródła w bluesie, jazzie i muzycznym dorobku południa Stanów Zjednoczonych. Ścigani starają się odkurzyć zapomnianą tradycję odświeżając ją elementami współczesnych gatunków. Lubią nieoczekiwane połączenia. "Krępują nas sztywne ramy bluesa, ale lubimy do nich wracać"- mówią muzycy. "Jesteśmy ze Śląska i gramy bluesa" - takim przekornym hasłem często rozpoczynają koncerty. Dlaczego przekornym? "Nie spodziewajcie się po nas, że usłyszycie setną wariację na temat "Whisky". Wokół nas jest mnóstwo bluesa, w naszej okolicy, w naszej okolicy działa wiele znanych i uznanych bluesowych bandów, które cenimy i darzymy respektem. Nasza droga jest jednak nieco inna - tłumaczą - czasami mamy dość poczciwego dwunastotaktowca i ogranych fraz - szukamy nowych środków wyrazu. Zawsze jednak wracamy w końcu do korzeni - ściąga nas specyficzna lokalna grawitacja.

Skład:
Maciek Lipina - śpiew, gitara
Jarek Dobrzański - gitara
Sławomir Bywalec - bas
Ryszard Rajca - perkusja

VOODOO

Bluesrockowe nudziarstwo! Kto tak uważa? Niestety są tacy. Właśnie dlatego powstał zespół Voodoo. Po to by udowodnić, że blues nie jedno ma imię i można go rozumieć na swój sposób. Za Atlantykiem wiedzą o tym wszyscy u nas jeszcze nie. Inspirowani takimi zespołami jak Govt Mule, The Allman Brothers Band, ZZ Top, czy Led Zeppelin zaczęliśmy próby na początku 2003 r. W Chojnicach. Skład zespołu to: Leszek Mazur- gitara, Sławek Polak- bas, Kuba Słubik - perkusja, Marecki - wokal i harmonijka. Nie było łatwo, bo też i repertuar, który sobie ustaliliśmy do najprostszych nie należał. W lipcu po kilku miesiącach intensywnych prób zagraliśmy nasz pierwszy wspólny koncert w klubie KAPITOL w Kartuzach. Stało się jasne, że robimy to o co nam wszystkim chodzi. Gramy następne koncerty. We wrześniu weszliśmy do studia, aby nagrać płytę demo. Nagrania dokonaliśmy w ciągu dziesięciu godzin w 100% na żywo. Praca nad zgrywaniem trwała przeszło miesiąc, ale udało się. Zatytułowaliśmy ją A NEW BLUES POWER i myślę, że oddaje on prawdziwą istotę tej muzyki. W grudniu 2003 r. Nastąpiła zmiana basisty. Sławka zastąpił Rafał Burandt. Nasza historia jest krótka i chociaż każdy z nas ma za sobą udział w innych zespołach o różnej stylistyce, to znowu połączyła nas muzyka. Połączyło nas "blues rockowe nudziarstwo". Obecnie zespół koncertuje. Koncerty VOODOO żywiołowość i ekspresja sceniczna podparta dobrym rzemiosłem muzycznym. Zespół także przymierza się do wydania własnego, autorskiego materiału.

Skład:
Marek "Marecki" Mondry - śpiew, harmonijka
Leszek Mazur - gitara
Rafał Burandt - bas
Kuba Słubik - perkusja

MISTER & MISTER

Zespół o tej nazwie istnieje od 1999r. Jego założycielem był Marek Skórka, który namówił do współpracy kilku zamojskich muzyków, m.in. perkusistę Wojtka Łukasika, aby zaznaczyć swoją obecność na I Zamojskim Festiwalu Bluesowym. Jednak nie to było głównym powodem wspólnego muzykowania, które wszystkim muzykom sprawiało wiele radości i chęci kontynuowania tego pomysłu. Jednak dalsza współpraca ze względów organizacyjnych nie mogła przebiegać pomyślnie. Skład zespołu musiał się nagle zmienić. Na początku 2000r. na jednym z bluesowych jam session spotkali się po latach Marek z "Krótkim" czyli Krzyśkiem Nowakiem, z którym pod koniec lat 80-tych pogrywali w jednej kapeli i powoli zaczynali "rozkręcać" zamojskie środowisko bluesowe. Stanowią oni trzon zespołu, bo stwierdzili, że bardzo dobrze im się ze sobą muzykuje. Od lat organizują koncerty zapraszając do wspólnego muzykowania wiele znanych bluesowych ekip. Od roku w składzie zespołu skutecznie znalazł się również Paweł Cichosz, który swoim śpiewem dopełnia koloryt brzmienia. Mówią o nim - Mały człowiek, wielkie serce a największe... gardło! Charakter tego zespołu określa styl porządnego riffowego gitarowego grania nawiązującego do pomysłowości Jimi'ego Hendrixa, Stevie'go Ray'a Vaughana lub obecnie Joe'go Bonnamassy. To tyle.

Skład:
Paweł Cichosz - śpiew
Marek Skórka - gitara
Krzysztof Nowak - bas
Wojciech Łukasik - perkusja

Werdykt Jury

Jury IV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Bluesowej Kraśnik Blues Meeting 2002 w składzie:

 1. Sławomir Wierzcholski – przewodniczący,
 2. Witold Frankiewicz – redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma "TWÓJ BLUES",
 3. Leszek Brzozowski – właściciel Firmy HAND BOX,

po długiej i burzliwej naradzie postanowiło przyznać I miejsce ex æquo trzem wykonawcom oraz przydzielić następujące nagrody:

 • zespołowi OUTSIDER BLUES – nagrodę Burmistrza Kraśnika w wysokości 2 500 zł
 • zespołowi ŚCIGANI – nagrodę Burmistrza Kraśnika w wysokości 2 500 zł
 • zespołowi DEBESTER – nagrody:
  • gitarę MAYONES Signum Gothic, ufundowaną przez firmę MAYONES
  • 20 kompletów pałek perkusyjnych KUBIK
  • "Rack standard 4u" ufundowany przez firmę CASE–PACK

Ta strona używa pliku COOKIE z zapisanym identyfikatorem sesji użytkownika w celu optymalizacji. W przypadku skorzystania z formularzy tworzony jest tymczasowy plik COOKIE, który zabezpiecza je przed wielokrotnym wysłaniem. Strona korzysta także z plików COOKIE systemu Google Analytics w celach statystycznych. Żadne wrażliwe dane nie są zbierane. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.

Zamknij [X]