Gwiazdy 2014
Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęła sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Założycielem i liderem zespołu jest Sławek Wierzcholski.
Dwadzieścia wydanych płyt (3 LP, 2 DVD i 15 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nagrania z czołówka polskich muzyków jazzowych i rockowych.
Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe!
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie 30 lat nieustannej działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to klasyka! Są bohaterami haseł w encyklopediach muzycznych, powstały na ich temat prace licencjacie i magisterskie! W dorobku mają CD prestiżowej serii kolekcja” wydawnictwa EMI Poland oraz występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces” . Wnikliwą analizę historii zespołu stanowi książka „Chory na bluesa” autorstwa Mariusza Szalbierza i Jana Skaradzińskiego.
Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym Radia dla Ciebie i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!
Od dwóch kadencji jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno Muzycznych SAWP.
Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych.
Skład zespołu:
- Sławek Wierzcholski - harmonijka, śpiew
- Witold Jąkalski - gitara akustyczna, slide guitart
- Marek Dąbrowski - gitara akustyczna
- Piotr Dąbrowski - bas akustyczny, śpiew
- Grzegorz Minicz - perkusja, tara, cajon
Grają ponad ćwierć wieku… A ciągle promieniują energią i radością grania! Z łatwością nawiązują kontakt z każdą widownią, której udziela się pozytywna atmosfera koncertu.
30 lat to sporo… ale według bluesowych kanonów to dopiero… początek środka muzycznej drogi. Nocna Zmiana Bluesa dopiero rozwija skrzydła!
Gang Olsena od 26 lat! nieprzerwanie koncertuje na największych scenach w naszym kraju i nie tylko. Należy do czołówki polskich zespołów bluesowych i rhythm & bluesowych a do jego fanów zaliczał się sam Rysiek Riedel!
Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych festiwali w Polsce min. Przystanek Woodstock, Rawa Blues, JAROCIN, FAMA, Blues Brothers Day, Piknik Country w Mrągowie itp. Zdobywca "ZŁOTEGO BĄCZKA" czyli nagrody publiczności dla najpopularniejszego zespołu na Przystanku Woodstock.
Przeszło tysiąc zagranych koncertów! w kraju i zagranicą. Bigbandowy skład w stylu Blues Brothers, 8! muzyków i radość płynąca ze sceny to kwintesencja zespołu.
Znani o Gangu Olsena:
- "Dzieci Rawy Blues, które złamały zasady smutnego bluesa - Irek Dudek"
- "Rock and rolla należy grać tak jak robi to Gang Olsena - Andrzej Matysik red. nacz. "TWÓJ BLUES"
- "Najbardziej dynamiczny polski zespół - Sławek Wierzcholski NOCNA ZMIANA BLUESA"
Leszek Cichoński – polski gitarzysta i wokalista bluesowy, kompozytor i aranżer. Wykładowca warsztatów muzycznych w Bolesławcu, Brodnicy (Camping Muzyczny) i Zakrzewie. Organizator Thanks Jimi Festival we Wrocławiu poświęconego Jimiemu Hendriksowi. Autor kursów do nauki gry na gitarze "Blues – Rock Guitar Workshop" i "Gitarowe ABC". Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
Debiutował na profesjonalnej scenie w zespole CDN (wraz z Pawłem Kukizem) podczas imprezy Rock na Wyspie w 1981 roku. W 1982 roku podczas występu na Festiwalu w Jarocinie, grupa została uwieczniona w dokumencie Jarocin '82.
Grał z wieloma zagranicznymi artystami m.in. Kenny Carr, John Jaworowicz, Carlos Johnson, Tony McPhee, Pistol Pete, Stan Skibby, John Tucker.
W roku 1992 założył zespół Blues – Rock Guitar Workshop (w latach późniejszych Guitar Workshop) w skład którego weszli: Włodzimierz Krakus, Jerzy Styczyński i Jerzy Piotrowski. Przez wiele lat działalności z grupą współpracowali m.in. Anika, Qbek, Michał Czwojda, Artur Dutkiewicz, Marek Kapłon, Wojciech Karolak, Jerzy Kwinta, Kuba Majerczyk, Andrzej Pluszcz, Andrzej Ryszka, Robert Szydło, Andrzej Waśniewski. Obecnie trzon Guitar Workshopu tworzą: Tomasz Grabowy, Robert Jarmużek i Łukasz Sobolak.
Od 2003 roku w maju na Rynku we Wrocławiu, Wielka Gitarowa Orkiestra pod dyrekcją Leszka Cichońskiego wykonuje utwory Hendrixa w ramach "Thanks Jimi Festival". Jednym z haseł imprezy jest ustanowienie rekordu Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa "Hey Joe". W 2012 roku zagrało razem 7273 gitarzystów - co jest oficjalnym Światowym Rekordem Guinnesa zatwierdzonym przez komisję WGR w Londynie.
Źródło: Wikipedia
Latem 2011 roku, z inicjatywy Krzysztofa Rybarczyka (Dr Blues), lidera legendarnej, istniejącej od 1984 roku grupy WIELKA ŁÓDŹ, grającej bluesa w tradycyjnym stylu chicagowskim - powstała nowa formacja muzyczna: Dr Blues & SOUL RE VISION.
Stylistyka grupy oparta jest przede wszystkim na klasycznej, czarnej muzyce lat 60-tych oscylującej wokół wczesnego soulu, rhythm&bluesa oraz bluesa. Nasycona jest w całości bluesowym klimatem, pomimo, że praktycznie wszystkie utwory wykonywane przez zespół nie mają tradycyjnej bluesowej formy muzycznej.
Lider grupy - Dr Blues (Krzysztof Rybarczyk) - wokalista i gitarzysta, jest wielbicielem czarnej muzyki i brzmienia zespołów z lat 40 – 70. Interpretując standardy soulowe i bluesowe znakomicie czuje się na estradzie nawiązując bezpośredni i niewymuszony kontakt z publicznością tworząc z basistką Joasią Dudkowską barwny sceniczny duet.
Nazwa zespołu - SOUL RE VISION - to gra kilku słów w języku angielskim: soul - styl muzyczny, który głównie wykonujemy oraz dusza (bezpośrednie znaczenie) revision - korekta, przejrzenie, poprawienie, wersja re - ponowne, ponownie vision - wizja, spojrzenie, widzenie, wzrok, widok, wyobrażenie.
Dr Blues wykonuje od lat osiemdziesiątych zeszłego wieku do dzisiaj blues chicagowski w grupie WIELKA ŁÓDŹ, która jest uważana za najbardziej stylowy zespół tego nurtu w Polsce. Jednakże jego zainteresowania muzyczne obejmują także inne gatunki muzyczne wywodzące się z bluesowego pnia, są to w szczególności: klasyczny rhythm&blues oraz wczesny soul.
Dr Blues na scenie głównej RAWA BLUES FESTIVAL 2012 Program grupy Dr Blues & SOUL RE VISION obejmuje w znakomitej większości najciekawsze, najbardziej znane i lubiane standardy soulowe oraz rhythm&bluesowe, w większości dynamiczne utwory o często wręcz tanecznym charakterze, zwykle już trochę zapomniane. Oczywiście w czasie koncertu grupy nie brakuje także kilku spokojniejszych ballad z tamtego okresu. Koncerty zespołu to okazja do nieskrępowanej zabawy w stylistyce muzyki z której 50 lat temu rodził się współczesny ROCK oraz R'n'B.
Dr Blues & SOUL RE VISION jest obecnie JEDYNĄ grupą w Polsce wykonującą muzykę w stylu klasycznego soulu oraz rhythm&bluesa z programem opartym głównie o standardy z lat 60-tych.
Gościnnie z Dr Blues & Soul Re Vission wystąpi Niki Buzz z USA!
Zespół Pawkin istnieje od listopada 2011 roku, jednak początki działalności tej lubelskiej formacji sięgają roku 2006, kiedy to nagrany został singiel „Blues Mieszka w Polsce” - kompozycja autorstwa Sławka Wierzcholskiego. Piosenka ta, znalazła się na pięciopłytowej Antologii Polskiego Bluesa. W nagraniu udział wzięli między innymi: Andrzej Pawka, Ireneusz Muszyński, oraz gościnnie Sławek Wierzcholski, Marek Raduli, Tomek Bidiuk i grupa zaprzyjaźnionych muzyków.
W listopadzie 2011 roku, połączyła się grupa zaprzyjaźnionych muzyków, kontynuując projekt PAWKIN i w takim oto kształcie zespół gra do dnia dzisiejszego. Po drodze miało miejsce kilka zmian personalnych, a obecny skład zespołu to: Andrzej Pawka - wokal, Irek Muszyński - perkusja, Maciek Płokita - gitara, Piotrek Koszałka - gitara, Lesław Krasoń - bas, Bartek Abramowicz - klawisze.
Pawkin ma za sobą niezaprzeczalny sukces, jakim był występ w półfinale V edycji programu Must Be The Music. Znajdując się w grupie 32 wykonawców wyłonionych spośród ponad 11 500, którzy próbowali swoich sił w 5 edycji tego programu, zespół miał okazję zaprezentować się 9 milionowej publiczności.
Od wznowienia działalności, Pawkin wydał już trzy single, kolejno: „Zaufaj Mi Jeszcze Raz”, „To Co Chcesz Usłyszeć”, oraz „Pomóż Mi”. Single te pochodzą z płyty, która została wydana 8 marca 2014 roku.
Zespół wykonuje na koncertach przede wszystkim utwory autorskie oraz starannie dobrane covery i standardy – zarówno polskie jak i zagraniczne.
Na festiwalu Kraśnik Blues Meeting, zespół wykona specjalnie przygotowany program bluesowy, który będzie się składał z własnych kompozycji oraz znanych bluesowych standardów.